24 Ağustos 2017 Perşembe

ZOO'dan şimdiki EXILE'a... [1989-2017]

 Merhabalar~~ 
Bu yazı Exile'ın vikipedik bilgilerini içeren belki birazcık uzun bir yazı olacak. Sonunu gören olursa yorum bıraksın lütfen :D
Bugün Exile'in doğduğu gün.
 Resmi çıkış tarihleri 27 Eylül fakat JSB'den Exile'a geçişin yıldönümü bugün. 
Zaten uzun olan bu yazıyı kitap haline getirip insanları bezdirmemek için kendimden birşeyler eklememeye çalıştım '^-^
Yosh!! 


HIRO (Igarashi Hiroyuki) kariyerine bir co-ed grubu olan ZOO ile başladı. Bu grup 1989 yılında CLUB DADA isimli bir dans tv programından çıktı (yayın yılı boyunca DADA LDM, DADA, GROOVING SCENE DADA isimleriyle de bilinir).  Amerika’nın Afro-Amerikan müzik dans tarzı SOUL TRAIN şovundan ilham alınmış gibi görünüyordu. Japon şovu  Hip-Hop, Soul, R&B ve Reggae gibi türlerden üretilen müzik ve dans stilleri sergilemiştir. Gösteride ki şovları sırasıyla farklı şarkıcı ve grupların performansı izledi. Bu şovun bazı dansçıları, çıkışından sonraki bir yılda sabitlenmiş birkaç şarkıcı ve vokali bulunan ZOO'nun üyesi oldular. 7 kişi başlamalarına ve gruba üye eklemelerine rağmen -1991 yılında "Choo Choo Train" singleını çıkardıklarında grup 13 kişiydi.
- Zoo grubunun son üye sayısı 10. (çıkan bazı üyeler başka gruplarda yer aldılar)
Bu 10 yıl boyunca (80’lerin sonundan 90’lara kadar olan süreçten bahsediyor) Hip-hop ve RnB Amerika’da daha popüler olmaya başladı ama Japonya’da 1970’lerin sonlarında yer altı sahnelerinde kendini gösteren bu tür, Rock Bands’ Wave’in radyolara vurduğu damgaya bakılmaksızın 1980’lerde ki Idol Golden Age sayesinde genel izleyicilerle de temas etme şansı bulmuş oldu. Zoo bu süre zarfında aktivitelerine devam ediyordu, 1990 yılının mayıs ayında "Careless Dance" ile çıkış yaptı, Hip-Hop ve R&B müziği aromalı güçlü bir “Yeni Tarz” a sahipti ama yine de 1990 lı yılların Elektronik ve Dance müziğinden etkilenen ritimler barındırıyordu.
Zoo grubu sınırlı bir başarıya sahipti ancak kısa kariyerinde iz bırakmayı başardı. 
1990-1995 yılları arasında aktif olan grup toplam 11 single ve 6 albüm çıkarttı. "Careless Dance" "Native" veya "Choo Choo Train" gibi daha sonra EXILE marşları haline gelen A-side şarkılarının çoğu onlarla başlayan şovların başlangıç ve bitiş şarkılarıydı.


Grubun dördüncü single çalışması olan “ Choo Choo Train” büyük bir başarı yakaladı ve 1 milyon kopya sattı. Grup ılımlı başarılara sahip single çalışmalarından sonra 1995 yılının Noel’inde dağıldı.
 
HIRO Cap ve vokalist Sae ile birlikte LUV DELUXE ( Forlife etiketinde) bir grup kurdular ama o grupta 1997 yılında dağıldı ve 3 single çalışması ile kariyerini sonlandırdı.
Zoo grubunun bazı üyeleri eğlence sektöründe kariyerine devam ettiler. CRAZY-A (Naoya) MC oldu  (Rap'te Şarkı sözünü yazan, şarkıyı söyleyen , rap stilini belirleyen, bass ve ritim ayarını müziğe uyduran kişilere Mc denir.), Hiphop dans grubu olan TRF ‘nin vokali olan YU-KI solo kariyerinin de peşinden gitti. Luke EXPG’nin Fukuoka şubesinde öğretmen ve CAP de tanınmış bir DJ ve prodüktör oldu.
**Expg -> Exile Professional Gym
1998 yılında HIRO sonunda DEER grubunun Masataka’sı, bilinen adı ile SASA, MAKIDAI, MATSU ve ÜSA ile birlikte J Soul Brothers grubunu kurdu.

SASA, 1994 yılında Sasamoto Shouta adıyla solo kariyerini denemişti ama sadece vokalist olarak değil söz yazarı olarakta JSB’ye katılma kararı aldı. MATSU, ÜSA ve MAKIDAI, “Baby Nail” isimli 1994 yılında kurulmuş dans grubunun 1998 yılında dağılması üzerine JSB’ye katıldılar.
 
JSB'nin isim babası gibi olan New Jack Swing Bobby Brown,  tur için geldiği Japonya’da, çıkacak arka dansçı arıyordu. O, onların Japanese Soul Brothers olduklarını söyledi ve bu kelimeler zaman içinde popülerlik yakaladı. Grup olarak JSB dans aktivitelerine, HIRO’nun ZOO üyesiyken dans ettiği  DREAMS COME TRUE ile başladılar.

1999 yılında Avex grubunun alt etiketi olan Rhythm Zone ile kariyerine başladı ve 3 single çıkarttı. Söz yazarlığı yapıp prodüktörlük yapan SASA ve T.KURA sonra LDH hareketinin ana üreticileri haline geleceklerdi.

2001 yılında SASA gruptan ayrılıp başta kendi stüdyosu Bolt Punk’a şarkı yazarlığı ve prodüktörlüğe, kendi kariyerine odaklandı. 2003 yılında kendi şirketi D.T.B. Records ve 2007 yılında W-Score grubuna başladı. MAX (I’m In Love, 1998), DA PUMP (Summer Ride, 2009) ve Mihimaru GT (Neo Generatorz, 2011) gibi şarkıları yazdı. JSB’nin ilk jenerasyonunun yaşamı pek başarılı değildi bu yüzden vokalistleri ve söz yazarları muhtemelen projeden vazgeçme zamanının geldiğine karar verdiler. Bu yüzden orijinal seriden pek şarkıları bulunmamakta. Bir süre boyunca HIRO senpaisi Max Matsuura’ya her zaman, onlardan vazgeçmediği ve hala ikinci bir şans verdiği için teşekür etti. Bu destek sayesinde SASA'nın ayrılmasından sonra yeniden başlayabildiler.


 
EXILE'ın başlangıcı

SASA’nın gruptan ayrılması üzerine JSB yeni vokalist ihtiyacı duymaya başladı çünkü kalan üyeler performans üyeleriydi. Bir şarkıcı yerine iki yeni vokalist grupta yerini aldı.

Shunsuke Kiyokiba (SHUN) Tv yarışmasını kazandı ve Avex ile anlaşma imzaladı. Bu sayede HIRO’nun grubu ile kayıt yaptı ve en yeni üyelerden birisi oldu. Kayıt aldığı ilk şarkı EXILE’ın ilk single çalışmasıydı.  ASAYAN yarışmasında yeteneğini kanıtlayan ATSUSHI “kritere uymadığı düşünüldüğü için” *en iyi uyumu sağlayabilecek ikili aranıyordu* yarışmayı kazanamadı ama EXILE'a dahil oldu.

**NESMITH, Kaname Kawabata, Shouji Kashiwabara, Yoshikuni Douchin ve  Atsushi Satou ASAYAN yarışmasının finale kalanlarıydı. Uyumlarından dolayı kazananlar Kawabata ve Douchin ikilisiydi. NESMITH ve Shouji ikilisi de STEEL isimli bir grup kurdular ve 2001-2002 yılları arasında NESMITH grubun bir parçası olarak yer aldı. 2006 yılında Tsuishin isimli parçası ile solo kariyerine adım atma kararı aldı. Şarkısı başarılı oldu fakat başka single yayınlamadı. Aynı yıl ATSUSHI’nin EXILE vokal eşi SHUN gruptan ayrılınca açılan seçmelere NESMITH’de katıldı ve finalist oldu ve yine seçilemedi ve TAKAHIRO SHUN’un yerini aldı. Ancak bu NESMITH için bir son olmadı ve HIRO’nun kuracağı bir sonraki JSB’de vokal ve dançı olarak başarıya koşacaktı*


 
2001 yılından 2006 yılına kadar grup HIRO, MATSU, ÜSA, MAKIDAI, SHUN ve ATSUSHI ile devam etti. Toplamda 20 single ve 4 stüdyo albümü yayınladılar.

Bu süreçte EXILE’ın stili çağdaş Japon pop müziğini de göz ardı etmeden ABD'nin Hip-Hop ve RnB’sinin (2000'lerin başında) değişimini takiben gelişmeye devam etti. EXILE’ın şarkıları, güçlü RnB/Soul vokal melodileri ve iki vokalin arasında ki harmoni sayesinde her zaman ayırt edildi. Bu onları Zoo’dan ( kadın ana vokal ve erkek kadın back-vokal) ve ilk nesil JSB’den (tek vokal) ayıran en önemli şeydi.ATSUSHI ve SHUN ikilisinin ve diğer grup üyelerinin farklı aktiviteleri vardı.  (burada vurgu yapılmak istenen grup RATHER UNIQUE, USA ve MAKIDAI’nin dans ettiği grup)

2005 yılında EXILE, rock grubu olan GLAY ile “Scream” isimli düeti yaptı ve bu LDH için daha sonra yeni bir projeye ilham verecekti. Bu özel şarkı 500.000 den fazla kopya satarak Oricon listesinde 1.sıraya yerleşti.

29 Mart 2006’da SHUN grupta ki son single  çalışması “Yes!” i çıkarttıktan sonra EXILE ve LDH’den ayrılıp solo kariyerine odaklandı. Son bir kez 21 Nisan’da Tv programı olan Music Station’da yer aldı ve bu onların vedadan önceki son performansıydı. Ve SHUN artık bir EX Family parçası değildi. Haziran ayında tamamen bağlar kesildikten sonra Rather Unique grubundan AKIRA EXILE ailesine dahil oldu. Bu süre zarfında MATSU’nun görünüşünde bazı sağlık sorunları belirdi ve Behçet sendromu tanısı kondu. Bir aktör olarak yetenekleriyle katkıda bulunmasına rağmen hala bir vokalin eksikliğinden dolayı grupta bir boşluk vardı. AKIRA’nın Rather Unique’in dağılması ve Rag Pound grup ismiyle EXILE’a dahil olmasının arasında kısa bir süre geçtikten sonra ikinci nesil JSB’nin gelecek üyesi olan TETSUYA ile tanıştı. AKIRA daha sonra Gekidan EXILE tarafından sahnelenen Atakku No.1 oyununda sahne aldı. EXILE’ın bir parçası olduktan sonra Gekidan EXILE’ın sahne oyunlarından olan Taiyou ni yakarete ve W-IMPACT bir parçası olan REDDOKURIFU ~Ai~’nın tekrarlayan aktörlerinden  birisi olacaktı. Düzenlenen ilk VOCAL BATTLE AUDITION ile SHUN’un boşalan yerini 22 Eylül 2006 yılında katılan TAKAHIRO aldı.

TAKAHIRO okul zamanı bir kuaför olarak çalışıyordu ama sonunda bir vokalist olarak gruba katıldı.  
* Yarışmanın finalistleri arasında NESMITH, Jonte, Taka ve Yuichiro da vardı.
 6 Aralık 2006’da "Everything" isimli single çalışmasını yayınlayan EXILE Oricon listesinde 2.sıraya oturarak çıkış yaptı. VBA şarkılarından Giver’ı ATSUSHI ve h-wonder, Holy Night’ı Daisuke Miyachi, Yuichi Ohno & ATSUSHI ve Evolution’ı da Michico ve T.Kura yazmıştır. Bu yeni serinin ilk albümüne adını verdi. TAKAHIRO’nun gruba katılmasıyla birlikte şarkılar saha yumuşak ve pop benzeri bi hale geldi ve  Oricon listelerinin zirvelerindeki en iyi imzaları olacaklardı/  Vba’da kullanılan bir diğer şarkı olan "Lovers Again" 17 Ocak 2007 de ikinci single olarak piyasaya sürüldü ve Oricon listesine 2.sıradan girdi, üçüncü single olan “Michi” (Şubat 14) onların şöhretini tırmandıran şarkı oldu ve Oricon listesinde 1 numaraya oturdu. 

 
7 Mart 2007 tarihinde grubun 5.stüdyo albümü, yeni EXILE’ın ilk albümü olan “Exile Evolution” Oricon listesinde birinci sırada yer aldı ve yaklaşık 97 hafta boyunca listelerde kaldı. Bu albüm aynı zamanda EXILE’ın en beğenilen düetlerinden birisini de içeriyordu. Koda Kumi tarafından farklı bir sürüm olarak piyasaya sürülecek olan "WON’T BE LONG" şarkısıydı. Albümde şarkının bir de Never Land ile olan versiyonu bulunuyordu. Şarkı Da Bubble Gum Brothers’ın 1990’larda ki şarkısından izler taşıyordu ve Club Dada şovunun bir parçası oldu. Albüm genel olarak yüksek, orta tempolu ve balladlar arasında bir dengeye sahipti fakat sonrasında ki derleme albümleri balladlar dolduracaktı.

12 Aralık 2007 tarihinde 6. Albümleri “Exile Love” kış mevsimine uyan daha yavaş tempolu şarkılarla doluydu ve yine Oricon listelerinde birinci sıraya yükseldi ve 1.470.959 kopya satarak 2008 yılının en iyi satış yapan albümü oldu. Birçok ballad içeren bu albümde kendi tarzları –typeEX- olan 24karats şarkısı da yer alıyordu.

25 Ocak 2007 tarihinde HIRO, JSB’nin yeni üyelerle birlikte yeniden başlayacağını duyurdu. 11 Mayıs 2005’de ki EXILE EVOLUTION LIVE TOUR’un sonlarında ilk üyeler ortaya çıkmışlardı. NESMITH, SHOKICHI, KENCHI, KEIJI ve TETSUYA.


EXILE’ın bu 2.dönemi 2006 yılından 2009 yılının Ocak ayına kadardı ve bu dönemde AKIRA oyunculuk kariyerini bir üst seviyeye çıkarttı ve dönemin popüler, Yoko Kamio’nun mangası baz alınarak çekilen dizinin finali olan  Hana Yori Dango (2008) filminde yer aldığı dönemdi ve ATSUSHI’de Color grubunun prodüktörlüğünü yapmaya devam ediyordu. Bir diğer hareket olarak 2008’de ÜSA kendi projesi olan Dance Earth’ü başlattı, dünya çapında farklı dans stillerini keşfetmeyi ve diğer dansçılarında onunla üretmeye davette bulunduğu bir projeydi.

Music Station’da yayınlanan All Time Best Japanese Love Songs 111 listesinde ki sıralamarda 39. Tada Aitakute / 67. Lovers Again / 93. I believe yer aldı. (Oylama ile yapılan bir liste)
 2009 Şubat ayında 2JSB(Nidaime) çıkış albümlerini tanıtmak amacı ile şarkıları "GENERATIONS" ile Music Station  programına katıldılar. O zamana kadar ikinci jenerasyon başarı elde etti gibi görünüyordu ancak Tv programından bir süre sonra (1 Mayıs) Nidaime J Soul Brothers’ın EXILE grubuna katılacağı açıklandı.İki grubun birleşmesi ile birlikte üye sayısı 14’e yükselmişti. Yeni grup üyeleriyle Zoo’dan daha büyüktü ancak promosyon yapan AKB48 tarzı gruplar kadar geniş değildi. Bunun asıl nedeni ise EXILE’ın daha da yükselen popüleritesi ile birlikte onları canlı olarak izleme taleplerinin artması ve popüleritenin onları daha büyük mekanlar aramaya çağırmasıydı. Birçok büyük alanda konser sergilemek zorunda olmalarından ve canlı performanslarıyla daha yüksek bir eğlence düzeyi hedeflediklerinden dolayı birleşme fikri o zaman görünen en iyi seçenekti. Birleşmeden önceki ve sonraki hallerini gözlemlerseniz farklılıkları ve nasıl geliştiklerini görebilirsiniz. Ayrıca birleşen yeni üyelerin EXILE’ın orijinal üyelerinden daha genç olması EXILE’ın ömrünün daha da uzayacağını garantiledi.
KENCHI, KEIJI, TETSUYA, NESMITH, SHOCHIKI, NAOTO ve NAOKI, Nidaime ismini EXILE üyesi olmak için bıraktılar.Bu yeni eklemeyle birlikte EXILE, 2 yeni vokal daha kazandı NESMITH ve SHOKICHI’de şarkı söyleyecekti ama şarkıların çoğunu –özellikle ana şarkıları- hala sadece ATSUSHI ve TAKAHIRO söylüyordu ve ikili harmoni yapısı korunuyordu.
14 üyeden sonraki ilk single 15 Nisan’da çıkan "The monster ~Someday~"’in ana çıkış parçası olan "Someday" i Miwa Fukase ve ATSUSHI yazmıştı ve prodüktörlüğünü de h-wonder yapmıştı. Şarkının 2 farklı klip versiyonu yayınlandı. Biri üyelerin yer aldığı klipti ve diğeri de kendi okullarının (EXPG) öğrencilerinin yer aldığı bu versiyon bir sonraki albümlerinde (Ai Subeki Mirai e) yer aldı. Ayrıca bu şarkı 2009 Ocak ayından Mart ayına kadar süren kendi programları "EXILE GENERATION"’ın tema şarkısıydı. (Nihon Terebi). Hiroshi Takahashi tarafından tasarlanan ve HIRO tarafından üretilen EGUZAMURAI başlıklı anime serisiyle, bu onların ilk varyete şovuydu. Karakterlerin ses aktörleri EXILE'in  üyelerindendi.
 "Someday" şarkısı 51th Japan Record Awards’da En İyi Şarkı ödülünü aldı.
Bu single’da "GENERATION" şarkısının 4 vokalist tarafından seslendirilen yeni bir sürümü de bulunuyordu.Sözlerini Kenn Kato’nun yazdığı şarkının aranjesi Bach Logic ve Eric Lidbom tarfından yapılmıştı.
Nisan 2009’da TBS kanalında EXH ~EXILE HOUSE~ isimli yeni programlarına başladılar ve konuk alarak yürüttükleri bu varyete şov 2010 yılının Mart ayına kadar devam etti.
Başlık parçası "FIREWORKS" olan sonraki single "THE HURRICANE ~FIREWORKS~" 22 Temmuz’da yayınlandı ve şarkı birkaç ay sonra Doberman Inc. tarafından yayınlanacak bir versiyona sahip olacaktı. Sözleri T.Kura ve michico tarafından yazılan şarkıyı 4 vokal (P-CHO, GS, KUBO-C ve TOMOGEN ) seslendirecekti. DOBERMAN INC.’in versiyonunun başlığı “ FIREWORKS type D.I.” idi ve ayrıca "GENERATION" şarkısı da bir B-Side olarak yer alacaktı. Ayrıca bu single’da yer alan, lil’ showy tarafından bestelenen ve Negin tarafından yazılan ve EXILE’ın Amerikalı şarkıcı FloRida ile düet yaptığı  "THE NEXT DOOR –INDESTRUCTIBLE-" şarkısı popüler video oyunu Super Street Figther IV’nin şarkısı olarak kullanıldı. Sonraki single "GENERATION ~Futatsu no Kuchibiru~ "11 Kasım 2011’de yayınlandı ve ana şarkı olan ~Futatsu no Kuchibiru~’da ana vokaller ATSUSHI ve TAKAHIRO’nun sesleri yer alıyordu.
2009 yılında 14 üyeli EXILE’ın çıkarttığı ilk albüm olan "Ai Subeki Mirai" e yine Oricon listelerinde birinci sıraya yükselmiş ve yaklaşık 67 hafta kadar da listede kendini göstermiştir.
Albümden sonra 9 Haziran 2010’da "FANTASY" single çalışması yayınlandı. Bu single'daki şarkılar: FIFA 2010 Dünya Şampiyonası için yazılan "VICTORY; 24karats ~ Stay Gold ~ (24karat serisinin ikinci şarkısı); Negai à" ATSUSHI'nin solo şarkısı, TAKAHIRO, NESMITH ve SHOKICHI’nin beraber söylediği "Make It Last Forever", NESMITH ve SHOKICHI’nin seslendirdiği Monster, DOBERMAN INC tarafından enstrümantel bir parça ve dört vokal tarafından söylenen akustik tarzdaki "Angel" şarkısı. Bu bir EP idi fakat Oricon listeleri tarafından mini-albüm olarak kabul edildi. İlk sıraya ulaştı ve 34 hafta boyunca listede kendini gösterdi ve toplam satışı 500.00 civarındaydı.
 **EP: Ortalama bir albümden daha kısa, genellikle 4-5 şarkı içeren kayıtlardır.
19 Mayıs 2010 da, Japonya İmparatoru Akihito'nun Ulusal Kutlamalar’a katılımının 20. yıldönümü için, Yasushi Akimoto tarafından yazılan ve EXILE’ın seslendirdiği  "Taiyō no Kuni" (太陽の国) Avex tarafından yayınlandı. Fakat bu cd listelere yansımadı.
  Bir sonraki single olan "Motto Tsuyoku" da yine Oricon listelerinde 1.sıraya ulaştı. Bir sonraki şarkı, "I Wish for You", 6 Ekim 2010'da single olarak yayınlandı, Oricon listelerinde 2. Sıraya ulaştı ve 52. Japan Record Awards’da En İyi Şarkı ödülünü aldı ve  grup ardı ardına üç ödül kazanmış oldu . Şarkının yazarları michico ve T.Kura ikinci bir versiyon (albüm versiyonu) hazırladı ve video klip "EXILE LIVE TOUR 2010" ‘a hazırlanan üyeleri gösteriyordu. İlk versiyon da aynı turdan özet görüntülerdi. Bir sonraki single 9 Şubat 2011’de yayınlanan "Each Other’s Way ~Tabi no Tochuu~" oldu.


9 Mart 2011 tarihinde albümleri "Negai no Tou" yayınlandı üzerinden 2 gün geçmişti ki Tohoku bölgesinde ki  büyük Deprem ve Tsunami faciası meydana geldi ve ülke genelinde bir hasar oluştu, buna rağmen albüm birinci sıraya yerleşti ve 60 hafta boyunca listelerden düşmedi. Ayrıca 2 ayda 2 milyon kopya satmayı başardı. Bu CD sürümüyle gelen değerli şeylerden biri orjinali DA BUBBLEGUM BROTHERS grubuna ait olan "Won’t Be Long" gibi , EXILE (4 vokalist olarak) tarafından yeniden yapılandırılan eski şarkılar bulunuyordu. ATSUSHI ve TAKAHIRO’nun söylediği Zoo’dan "Choo Choo Train" de buna dahil. Ayrıca albümde 2010 yılında ilk konserini veren ATSUSHI’nin seslendirdiği 3 solo şarkı (Kotoba ni Dekinai, Konna ni mo Nagai Kimi no Fuzai ve GEORGY PORGY) , TAKAHIRO’nun solosu Ishindenshin ve ASAYAN günlerini hatırlatan ATSUSHI ve NESMITH (LA•LA•LA LOVE SONG) düeti yer alıyordu.


Bir sonraki single çalışması Tsunami’nin yarattığı durumlardan dolayı ertelendi ve hem Tohoku faciasının mağdurlarına yardım için (para toplama) hem de 10.yılı kutlamak için 14 Eylül 2011 tarihinde yayınlandı. "Rising Sun"ın müzik videosu , EXPG KIDS'in tüm üyelerinin yanı sıra E-Girls üyeleri olarak kabul edilen tüm kız gruplarını içeriyordu: Dream, Happiness ve FLOWER. Bir marş haline gelen bu şarkı EXILE’ın Tv şovlarında uzun süre yer alan en başarılı şarkılarından birisi haline geldi. Single’da ki bir diğer ana şarkı da ATSUSHI’nin solosuydu.
 Japonya’da ki toplam satış geliri listesinde 5,603 milyon yen satış geliri ile 2011 yılında 3.sırada ve 12.177 milyon yen satış rakamıyla 2012 yılında 2. Sırada yer aldı.
 Ocak 2012’de üçüncü döneminde ki EXILE’ın son albümü çıktı. ATSUSHI tarafından solo yapılan “EXILE JAPAN/Solo” isimli çiftli bir albümdü. Albümde farklı çalışmalr da yer alıyordu ve bunlar;  DOBERMAN INC (Freak Out), VERBAL (Change My Mind), AI (So Special –Version EX-), Boyz II Men (END OF THE DAY –A’s Urban Version-) ve Kubota Toshinobu (Golden Smile). Albüm ;Oricon listelerinde bir numaraya çıktı ve tüm yıl boyunca listede yer aldı. Bundan sonraki aşama olarak da MELROSE ~ Aisanai Yakusoku ~ (5 Aralık 2012) ve Michishirube (21 Ağustos 2013) single çalışmalarını yayınladı.

1 Temmuz 2012’de EXILE’ın “EXILE TRIBE LIVE TOUR 2012 ~TOWER OF WISH~” isimli konserinde Exıle’ın ilk alt grubu olacak THE SECOND from EXILE duyuruldu. EXILE PRIDE şarkısı 2013’ün sonunda grup içindeki performansçılığından emekli olan HIRO’ya veda şarkısı olarak yayınlandı. Dansçı olarak kariyerine son vereceğini, gruba ve şirkete yön vermeye odaklanacağını açıkladı. Ekim ayında satışı 1 milyona ulaşan single EXILE’ın en çok satan single ı oldu.  Orijinal video bir belgesel tarzındayken  diğer özel versiyonda  aynı Dna’yı paylaşan bütün EXILE ailesi yer aldı(performans grupları ve Expg üyeleri). İki versiyonun da ana odağı HIRO oldu ve ikinci versiyonun genişletilmiş versiyonunda EXILE’ın yaratılış amacını açıklayan bir tanıtım vardı.
55th Japan Record Awards da "Exile Pride ~Konna Sekai o Ai Suru Tame~" ile dördüncü kez ödülün sahibi oldular. AKB48 grubu tarafından kırılana kadar ardışık kazanma çizgisinde ki ilk gruptu.
 Tv şovlarına geri dönmek grubun popülaritesine yardımcı oldu. 2010 yılında TBS kanalında başlayan yeni program  Shuukan EXILE, Exile ve Ldh eylemlerinin üstlendiği görevleri özetleyen bir programdı. Bu tv şovu 2008’den beri yayınlanan Gekkan Exile dergisinin tv versiyonu gibi sayılabilir. . Bu gösteri aynı zamanda VOCAL BATTLE AUDITION izledi. Musha Shugyo bazı LDH faaliyetlerinin üzerinden geçilmesini talep ediyordu. Bu dönemde ki diğer Tv şovları ;   EXILE Tamashi (MBS • TBS, Ekim 2010 - Eylül 2012), EX-LOUNGE (TBS, Kasım 2011 - Mart 2013) Hiru-ZAIRU (Nihon Terebi, Nisan 2010 - Mart 2011), EXE (TBS, Nisan 2010 - Eylül 2010) ) ve E-Dance Academy (NHK E-Tere, Nisan 2013 - Ekim 2013).


Diğer üye faaliyetlerine gelirsek MAKIDAI 2008 yılında albümü DJ MAKIDAI from EXILE Treasure MIX ile çıkış yaptı. Amerikalı Jay-Z, Amerie veya Fergie faaliyerleri gibi RnB ve HipHop şarkıları mixleri ile oluşmuştu. * Makidai’nin remikslerine sık sık Exile çalışmaları da dahil oldu ve Treasure MIX 2 (2009) ve Treasure MIX 3 (2011) isimli 2 albüm daha yayınladı. Ve son albümde Around The Way grubunun Really Into You şarkısının Happiness grubu ile yapılan bir coverı bulunuyordu.
USA’da kendi projesi olan Dance Earth’e başladı ve dünya çapındaki dans stillerini araştırıp gözlemleme yaptı. Bir dizi tiyatral (sahne) gösterisinin yanı sıra DANCE EARTH PARTY ismi ile yayınlayacağı single için bir kayıt sözleşmesi de imzaladı. İlk Proje grubunda ÜSA, TETSUYA, NESMITH ve henüz şirkete dahil olmamış olan Crystal Kay bulunuyordu ve 16 ocak 2013 tarihinde projenin ilk single ı olan "Inochi no Rhythm" i yayınladılar.
  25 Eylül 2013 tarihinde yayınlanan single "No Limit", Coca Cola Zero'nun Zero Limit konsepti ile reklam kampanyasında kullanıldı.
27 Eylül 2013’de LDH, HIRO’nun emekliliği dolayısıyla “EXILE PERFORMER BATTLE AUDITION” ile gruba yeni dansçıların alınacağı duyurdu.
 31 Aralık 2013’de 64th NHK Kouhaku Uta Gassen’de dansçısı olarak gruptan ayrılan HIRO lider ve yapımcı olarak grubun bir parçası olmaya devam etti.
 27 Nisan 2014’de EXILE PERFORMER BATTLE AUDITION’ın sonuçları EXILE’ın NIPPON BUDOKAN’da yaptığı EXILE PERFORMER BATTLE AUDITION FINAL konseri ile açıklandı. Seçmelerin kazananları SATO TAIKI, SEKAI, 3JSB’den IWATA TAKANORI ve GENERATIONS üyelerinden SEKIGUCHI MANDY ve SHIRAHAMA ALAN oldu. Yeni üyelerinde yer aldığı ilk single birkaç ay sonra 23 Temmuz 2014’te yayınlanan “New Horizon” idi. Klibi çekilen şarkı "Craving in my soul" un yayınlanan klibinde, konser de EXILE yeni katılan üyelerin açıklandığı kesitler yar aldı. Aynı zamanda şarkı Coca Cola'nın reklamında kullanıldı. Ayrıca Fuji Tv'nin programı Odaiba Shin Tairiki 2014'ün tema şarkısı olarak seçildi.


Yaklaşık 3 yıl boyunca yayınlanan EDM tarzından sonra 3 Mart tarihinde yayınlanan “Jounetsu no Hana” aşk dolu bir ballad olarak yayınlandı.  ATSUSHI'nin bir erkeğin gözünden yasak bir aşkı tasvir eden bu şarkısının bestesini ise dünyaca ünlü flamenko gitaristi Jin Oki hazırlamıştır.

  25 Mart 2015’te onuncu stüdyo albümleri olan “1 9 -Road to AMAZING WORLD-“ yayınlandı. Albümde yer alan şarkılardan "DANCE INTO FANTASY"nin klibinde vokal ATSUSHI, TAKAHIRO, NESMITH ve SHOKICHI yer almadı ve dansçılara odaklı bir klip yayınlandı.

 22 Haziran 2015’te MATSU, ÜSA ve MAKIDAI’da yıl içinde grup içinde ki görevlerinden emekli olacaklarını duyurdular. 31 Aralık 2015 tarihinde CDTV Special!’ın özel yılbaşı programında üyeler gruptan resmi olarak ayrıldılar. ÜSA grubu DANCE EARTH PARTY de hala devam ediyor. MAKIDAI yine LDH etiketi altında bulunan PKCZ grubunda DJ’lik yaparak eğlence sektröünde devam ediyor ve MATSU oyunculuk kariyerinde devam ediyor.

19 Ağustos tarihinde yayınlanan “24karats GOLD SOUL” şarkısı 24karats serisinin 4.şarkısı ve bağımsız olarak EXILE tarafından yapılan ilk 24karats şarkısıydı. Önceki 3 şarkı da konuk rapçi ve şarkıcılar yer almıştı. Bu şarkı 24karats'ın yeni dünyasına koşan EXILE'ın ruhu da diyebiliriz. Single'da yer alan bir diğer şarkı grubu bırakacağını açıklayan MATSU, ÜSA ve MAKIDAI için ATSUSHI'nin solo olarak söylediği “UPSIDE DOWN.” dı.

Ekim 2015 de yayınlanan Music Station’nın Japonya'nın Dünya'ya Göstermekten Gruru Duyacağı 100 Şarkı listesinde 58. sırada EXILE – Choo Choo TRAIN (2003) ve 16. sırada EXILE – Rising Sun (2011)yer aldı. (oylamalı liste)

ATSUSHI tarafından yazılan dijital olarak 15 Kasım'da yayınlanan ve resmi yayınlan tarihi 9 Kasım olan yeni single çalışmaları “Ki・mi・ni・mu・chu”, Suntory markasının The MALT birasının reklamında kullanıldı ve reklamda EXILE üyeleri yer aldılar.  USA, MAKIDAI ve MATSU'nun yer aldığı son şarkı oldu. Diğer single ve albüm kapaklarından farklı olarak bu single'ın kapağında tüm üyeler gülümseyerek poz verdiler.

17 Ağustos 2016'da yayınlanan “Joy-ride ~Kanki no Drive~” single ı Fuji TV'nin 2016 Rio Olimpiyatları kapsamında ki tema şarkısı olarak kullanıldı.


31 Ağustos 2016’da ATSUHI Japonya’da ki faaliyetlerini azaltarak 2018 yılına kadar faaliyetlerine Amerika’da daha iyi bir vokalist olmak için devam edeceğini açıkladı. Ve bu olay EXILE grubunun faaliyetlerini de etkilemiş oldu. 
5 Eylül 2016 tarihinde AKIRA, The SECOND'a katıldı ve artık iki grubun üyesi oldu.

27 Eylül 2016 tarihinde grup 15.yılını kutlamak için best albümü “EXTREME BEST” i yayınladı.

EXILE’ın kuruluşundan bu yana birçok üye katıldı ve ayrıldı. Şimdilik en uzun kalan aktif üye ATSUSHI

HIRO hala grubun lideri.
~~~~~~
Yaklaşık 5 yıldır Exile'ı severek dinliyorum. Sanırım bana birçok şey için ilham ve güç veren şeylerden birisi de Exile ve LDH. Gerçekten benim için yeri çok ayrı olan bir grup ki zaten beni tanıyan kişiler bunu biliyordur '^-^
Parıltılı kıyafetinizle gözümü aldığınız için açtığım o klip benim için dönüm noktalarından biriydi.
16.YILINIZ KUTLU OLSUN <3
(Normalde herkes gibi resmi çıkış tarihinde kutlamam gerekirdi ama bu seferlik böyle olsun :) )
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder