30 Haziran 2013 Pazar

İstanbul'da ki KPop Festivali mi ?

İstanbul'da ki Kpop Festivali bugün yapıldı. Peki ama nasıl geçti ?
Eminim ki Kore fanları için muhteşem geçmiştir. Organizasyon hakkında ki görüşümü 1 kelimeye çevireyim:
Yetersiz
Organizasyon gerçekten çok kopuk ve yetersizdi.  Sanırım bu benim şimdiye kadar yazdığım en uzun yazı olcak. Ama yaşadıklarımı yazmazsam olmaz :D

Öncelikle  benim seyirci formunu doldurmamı sağlayan, bilet kazandıran ve sonra da beni eken Kore fanı arkadaşıma burdan selamlarımı iletiyorum. Bir Japon fanı olarak 7 saatimi (belki daha fazla) orda geçirmemin kısmi nedeni kendisidir.
Kapılar 11 de açılıcak, etkinlikler 1'de start alacak ve giriş çıkışlar organizasyonun sonuna kadar devam edicekti. 
Ben oraya gittiğimde sanırım saat 2 idi ve içeriye girdiğimde normalde 4 kişinin olması gereken ilk karşılama masasında sadece 1 kişi oturuyordu. Kimliğimi verdim bileklik ve stickerımı aldım kontrolden geçtikten sonra salona girdim ama ne nerde hiçbişeyi bilmiyorum. Merdiven 2 tarafa ayrılıyor ve iki tarafta da standların sadece üstleri gözüküyor. Davetiye almamış fanlar merdivenlerin üst tarafını kapattığı için etrafta ne oluyo ben anlayana kadar rahat bi 10-15 dk geçti sanırım. Meğer Nu'est standları gezip basınla konuşuyormuş. Davetiyesi olmayanlar uzaktaki iplerin oraya konuşlanmış hiçkimse bişey göremiyor. Davetliler için ne yapılacağını sorduğumda beni direk aradan konser salonuna aldılar, oradan bikaç saniye Nu'est'i izlerken bile ikaz geliyo yaklaşmayın yasak vs vs. İşim gücüm yok sanki adamın üstüne atlıyacağım. Herneyse içeri girdim yarışmanın son 5 yarışmacısına yetişmişim oturdum izliyorum. Sunucu konusunda kim seçim yapmış bilmiyorum ama bi daha düşünseymiş keşke. Koreli görevlilerin ismini, okumaya ilk başlayan çocuk edası ile olduğu gibi okudu. Haliyle adamlar biraz garipsedi. Yani odunca okumak yerine okumayı bilmiyosan bile kibar okumalısın sonuçta görevin sunuculuk başka birşey değil. Neyse efendim yarışma bitti kazanan belli olcak sözde 5dk ara verildi, 15dk lık bi videoyu dayadılar. İzledik sonuçlar belli oldu standları dolaşma vaktimiz olduğunu söylediler salondan çıktık ve içerideki son kişi çıkar çıkmaz kapılar kapanmış be görmemiştim. Neyse standları dolaşmaya başladık. Standlar ayrı yerlerde, sağ merdivenden ve sol merdivenden çıkınca iki taraftada 6 taneydi sanırım. Sağ tarafı dolaştım diğer tarafta hangileri var diye bakmaya gittim. Sticker vermek için tekrar bi dolaşıyım derken öğrendim ki bazı standlar çekiliş yarışma felan yapıp stand da ki ürünleri dağıtıyorlarmış. Sağ tarafa tekrar döndüm doğrumu diye bakmaya ve gerçekten doğruymuş. Ben sola bakıp dönene kadar sağ kısımda kalan standlar çekilişe başlamış bile hemen koştura koştura sol tarafa gittim ne göreyim. Vay arkadaş BigBang standı da başlamış hatta ödülleri yarılamışlar. Gezmeye fırsat vermeden millet çekiliş listesi oluşturmuş meğer. Eee onlarda haklı fanlar zaten genellikle sadece sevdiği grupların standından ayrılmadıkları için benim gezmem hataydı. Zamanlama konusunda hiçbiri bişey bilmiyomuş onu anlamış oldum.
Bir hatadır yaptım diyerek saat 5'de başlayacak dans yarışmasını izlemek için salona gideyim dedim ama kapı duvar. Saat 4:15'de kapı açılır şimdi girerim diyerek sıraya girdim. Bu organizasyon yapan kimse cidden saatle sorunu olsa gerek salonun kapısı açıldığında saat 5:35 civarıydı. Bahaneler döndü hatta birisi grup içeride hazırlık yapıyomuş felan diye bişeyler salladı ortaya. O sırada sanırım bende ortaya Japonca küfürler sallıyordum. Kapıda beklerken arkadaş çevresi yaptım resmen. Japonları anlattım felan iyiydi ortam hatta bi ara bakın ben Japon filmleri izleyen bi insanım karate geçmişim var dedim ama sesim ileriye ulaşamadı bağırışlardan. Bi ara yeni/çaylak bi grupta böyle oluyorsa Shinee Cn gelse ne olurdu diye haykırdım sanırım etraftakiler bana baktı. Baya sıkıldık Kore'li gruplardan felan konuştuk (Kore fanı olmaya bilirim ama çoğu grubu tanırım). Kapılar açıldı içeriye daldık. VIP nin arka 3-5 sırası felan kapatılmış oraya Nu'est gelicekmiş. Bulduğumuz ilk yere oturduk ve yine dayadılar videoyu. Her boşlukta dayadılar videoyu zaten.
Grup geldi, salonda yürüyor herkes cırlıyo bağırıyo ayağa kalkmış kendinden geçmiş felan tabi onlar ayağa kalkınca ben pek bişey göremiyorum ama aradan nasıl olduysa Ren'in yüzünü gördüm. Sanırım içeriye girerken soğuk hava felan çarptı ki yüzü biraz tuhaftı. Neyse onlar oturdu ama bizim kızlar hala cırlıyolar, hatta bir ara birisi can çekişiyo felan sandım ama sadece cırlıyormuş. Şak şak şak fotoğraflar çekiliyo videolar alınıyor felan sonra doğal ve gerekli bir uyarı geldi haliyle. Trt prof. çekim yaptığı için flaşlar çekimi etkiliyor renk ayarlarını bozuyor diye flaşların kapatılması istendi. Flaşlar kapatıldı bu bahane ile hop 6-7dk daha kaynadı arada boş boş. Kızlar hala ayakta yakından çekmeye çalışıyolar bağrışıyorlar filan sonra uyarı ile onlarda yerlerine gönderildi ve dans yarışması baya gecikmeli olarak başladı.
 İlk yarışmacı performansını sergiledikten sonra Nu'est 'ten görüşü istenildi ve sanırım ilk konuşan BaekHo idi çocuk a der demez kızlar bağrışıyor. Bazılarına göre bu normal olarak fanların tepkisi ama bence bu kadarı da olmasa iyi olur. Neyse yarışmacılar çıktı yorumlar yapıldı oylar verildi. Sıra bi gruba geldi ve kızlarımız siyah şort, yarım atlet, badi tarzlarında giymişler. Performans sonrasında gelen yorum süperdi. Çok seksi bi dans olmuş başarılısınız felan :D Sonra yine bi grup çıktı kızlar yine Koreli bayan pop idollerin her zaman yaptığı seksi danslardan birisini seçmişler performans sergilediler. Yine aynı yorum geldi haliyle. Grup üyelerinden birisi kızlara soru sordu bu dansı yaparken hangi üyeye baktınız diye. Cevap: Ren ! Soruyu soran üyemizin dediği şey ise (yüzlerini pek göremedim onun için hangi üye bilmiyorum) : Keşke bana bakarak dans etseydin. Cevabı duyunca tabi herkesden bi ooooooo sesleri yükseldi. Sonraki grup yine 2 kıdan oluşuyodu ve yine dans aynı yorumu ve aynı soruyu aldı. Cevap yine Ren! Kızlar diğer üyelerin adını bilmiyor olabilir bence :D Yarışmacıların içinde birde erkek yarışmacı vardı ve grup çocuğu bu yönden tebrik etti. Çocuğun kıyafetini beğendiklerini dile getirip kıyafetini kendinin seçip seçmediği sorulunca çocuk hediye olduğunu söyledi. Grup kimin hediye ettiğini sorunca çocuk : - Sevdiğim 2 ablamdan. İsim vermeme gerek varmı ? - burda resmen yarıldım :D Çocuk bunu tamamen iyi niyetli söyledi yanlış anlaşılmasın. Bir de yarışmacıların içinde bir kız vardı EXO - B.A.P - Nu'est şarkılarının mixi ile dans etti. Dans sonunda grutan birisi bu üç gruptan hangisini daha çok sevdiğini sorunca cevap grubu tamamen hüsrana uğrattı. Cevap: B.A.P ... Üyeler kıza elendiğini söylediler ve hemen arkasından bunun bir şaka olduğunu belirttiler. Ve Nu'est 'i daha çok sevmesini istediler. Neyse uzatmayalım böyle böyle yarışma bitti. Oylama için 5dk istediler ama yine biraz vakit aldı. ( Benim gibi İstanbul'un diğer ucundan gelmiş birisi için her dakikanın önemi var tabiki. )
Sonuçlar açıklandı, ödüller dağıtıldı. Kaşla göz arasında Nu'est sahne arkasına alındı. Bir süre sonra grup sahneye çıktı hazırlandılar pozisyon alındı ....................... ama ses yok ! Sanırım 1dk kadar ses beklendi ama şarkı yok ortada. Grubun perde arkasına bakış atmasıyla teknik ekip harekete geçti  grup yerini alınca şarkı başladı. Tabiki grup sahneye çıkınca sahnenin önünde iğne atsan yere düşmez lafı yerini buldu. Grup şarkısını söyledi, teşekkür etti fanların ellerine dokundu 2.şarkıya başladı. (ilk şarkı Yabuseyo, 2.şarkı Face'di) 2. Şarkı Face olunca haliyle dans ettiler ve şunu gördüm ki gerçekten Korelilerin vücudu dans için mükemmel sayılmaz. Ayrıca gerçekten çok zayıflar. Neyse efendim grup 2.şarkıyı bitirdi ufak bi konuşma geçti. 3.şarkıyı da söyleyeceklerini dile getirdiler. 3.şarkıya başlandı üyeler fanlarla yakın gülüşüyolar ellerine dokunuyolar. Ren bi ara fanlara yaklaşıp sırtını döndü sanırım dokunabilirsini demek istedi. Keşke demeseydi çünkü kızlar çocuğun yeleğine resmen asıldılar :D Çocukta sahne ortasına ilerlemek isterken hafif bi sarsıldı sanki ama kazasız belasız mipmini olan konseri atlattılar. Bi resim olayı vardı tabi olmazsa olmazdır. Seyirciyi arkaya alıp fotoğraf çekilirsiniz ve bu bir gelenektir. Bu gelenekte yerini buldu ama en sondamıydı yoksa 2.-3. şarkı arasımıydı hatırlayamadım. Grup üyeleri teşekkür etti görüşürüz kendinize iyi bakın olaylarıda duyulunca olası bi ezilmeye karşı kendisini ilk dışarı atan bendim sanırım. 
Olaylar böyleydi işte. 
Zamanlama konusunda sorunlar büyüktü. Teknik ekipde de biraz sorun vardı çevirmen mikrofonu baya kısıktı. Bi ara Ren'in mikrofonu fırladı ama bu dans yüzünden oldu bunu saymayalım. Görevliler de bi garipti. Yani organizasyon olayını Music Bank'da adam akıllı kişiler devralsa iyi olur. 
Benim için ne iyi ne kötü bi gündü diyip kapatıyım. 

(Not: Konser çok kısa olmasına rağmen güzeldi. Stickerımı, dımdızlak kalmış BigBang satndına yapıştırınca stand görevlilerinden bi kız halime acıyıp elinde kalan son BigBang posterini bana verdi. Neyse en azından elim boş dönmedim :D )

4 yorum:

 1. Herkes organizeyşın çook kötüydü diyor. *.* Bir işi de doğru düzgün yapsalar şaşıraciğim dshgkjs

  Bir de NU'EST Kabaymış baya. Buradan da ben olayı yine ne varsa Japonlar da vara çevirdim :") May J geldiğinde ki o da ünlü, ve NU'EST'ten bilmem kaç milyon fazla satmış + tanınmış biri, bizlerin arasından yürü, dokundu, etti... Ne bileyim, sıcaktı işte. Olmadı NU'EST, olmadı... :")

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Üyeler arkaya dönüp öpücük attılar kalp yaptılar felan ama bana da soğuk geldiler nedense. Özellikle Ren ilk girdiğinde yüzü gerçekten tuhaftı. Belki yabancı bi yerde olmanın verdiği bi tedirginlikti ama tuhaftı. Organizasyonu yapan kimse ona ders verilmeli bence cidden çok kötüydü. Zaten orda bi haksızlık da döndü ama neyse şimdi okuyanlar yanlış anlar yazmasam daha iyi ^^

   Sil
 2. aahhh caaannımmmm seviyorum seni çoookkk...
  berbat bir haftasonu geçirdim.. anlatcam ilk fırsaatttaa ama bak ne güzel olmuş benim yerime de hem sıkılıp hem eğlenmişsin :)
  bu arada dediğin gibi umarım MusicBank organizasyonunda böyle şeyler olmaz..
  şu kızların aşırı aşırı çığlıkları beni de deli ediyor.Ama Hirocuğumun İstanbul'a geldiğini düşünsene sen de çılğına dönmez miydin? Ya da Yamada'nın :)
  ayrıca herkesin Ren Ren Ren demesine de uyuz oldum. diğeri üvey evlat mı lann...
  vee şuna ben de katılıyorum bunlar cidden çok çok çok zayıf hacıı :)
  Bigbang posterini de kapmışsın senden iyisi yokkk :)

  YanıtlaSil
 3. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler. Organizasyonun geç başlaması gerçekten çok sinir bozucuydu. Kimsenin dikkatini çekmedi sanırım ama gelen kitleyi anlamakta zorlandım. Grubun -aa nee- demesinde bile çığlık çığlığa kalanlar sıra yarışmacılara destek vermeye gelince aynı isteği göstermediler. Bazı yarışmacılar sahneye çıkınca alkışlamadılar bile. Nu'est hakkında yorum yapamayacağım arkalarda oturduğum için bir şey göremedim:)

  YanıtlaSil